Aktualności

18 grudnia 2016 23:51 | Aktualności

16.12.2016 r. - Tradycje Świąt Bożego Narodzenia we wspomnieniach

16 grudnia 2016r. gościła w naszej szkole pani Zofia Domin, która od 42 lat zajmuje się działalnością kulturalną. Z wielka pasją kultywuje tradycje ludowe i prowadzi zespoły folklorystyczne w naszej miejscowości.

Pani Domin opowiadała uczniom klas I-III o tym, jak wyglądały Święta Bożego Narodzenia w czasach jej dzieciństwa. W opowieściach znalazły się ciekawostki o przygotowaniach, potrawach, przesądach bożonarodzeniowych i ozdobach choinkowych wykonywanych głównie z papieru. Uczniowie dowiedzieli się też, jakim szacunkiem darzono rodziców. Przed wieczerzą wigilijną wszystkie dzieci całowały rękę ojcu. Tym gestem przepraszały i dziękowały mu za miłość i poświęcenie rodzinie. Na zakończenie spotkania dzieci pod kierunkiem pani Domin wykonały łańcuchy z kolorowej bibuły, które ozdobią klasowe choinki.

Niektóre zwyczaje bożonarodzeniowe przetrwały do dziś, niektóre są już zapomniane. Mamy nadzieję, że przekazywanie tradycji młodemu pokoleniu zaowocuje tym, że dzieci przeniosą je na grunt rodziny i wykorzystają w czasie świąt. 

Małgorzata Koloszewska

Przeczytano: 522 razy. Wydrukuj|Do góry

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia we wspomnieniach - 16.12.2016 r.