Aktualności

17 października 2018 22:18 | Aktualności

Nasi uczniowie odkrywają historię niepodległej Polski

logo_pl.jpg                   ministeredukacjinarodowej_logo.jpg

W piątek, 5 października 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich wzięli udział w Grze Terenowej „100 miejsc historycznych niepodległej Polski”. Było to pierwsze działanie zrealizowane w ramach projektu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowanego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Przedsięwzięcie miało na celu podniesienie poziomu wiedzy historycznej uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum z zakresu historii Polski oraz historii i geografii gminy Kowale Oleckie, rozbudzenie w uczestnikach zainteresowań związanych z przeszłością swojej „małej Ojczyzny”, doświadczenie konstruktywnej rywalizacji konkursowej podczas gry oraz rozwój kompetencji cyfrowych uczniów. Gra została zrealizowana z podziałem na dwie kategorie wiekowe.

Uczniowie kl. VI – VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum odnajdywali nieistniejące już miejsca historyczne, wykonywali zadania i rozwiązywali łamigłówki związane z historią niepodległej Polski na terenie Kowali Oleckich. Do realizacji tej części zabawy wykorzystane zostały nowoczesne technologie – smartfony z aplikacją do odczytywania kodów QR. Uczestnicy zabawy pod opieką rodziców, którzy także zaangażowali się w realizację przedsięwzięcia, z ogromnym entuzjazmem wykonywali kolejne polecenia, rozwijając jednocześnie umiejętność pracy zespołowej. Najsprawniej z zadaniami poradziła sobie grupa w składzie: Kamila Kuźba, Wiktoria Burzyńska, Urszula Wilk oraz Milena Kurek. Drugie miejsca zajął zespół, w skład którego weszli: Karolina Bandysz, Gabriela Chalecka, Izabela Czerwińska oraz Oliwier Gulbierz. Trzecie miejsce w grze zajęła grupa w składzie: Julia Naruszewicz, Karolina Czerwińska, Wiktoria Przekop i Maciej Wiszniewski. Członkowie pozostałych grup, mimo że ukończyli rywalizację poza pierwszą trójką, bawili się znakomicie i z entuzjazmem zapowiedzieli, że w przyszłości chętnie wezmą udział w podobnej zabawie.

W tym samym czasie uczniowie kl. II - III szkoły podstawowej udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kowalach Oleckich, gdzie zagrali w grę w formie ogromnej planszy, na której zaznaczone zostały najważniejsze historyczne miejsca, zabytki i pomniki przyrody. Uczestnicy zabawy odgadywali zagadki, wykonywali zadania oraz rozwiązywali łamigłówki. Wysłuchali także rozmaitych historii o dzielnych Polakach, którzy walczyli o wolną
i niepodległą Polskę.

Pierwsze działanie zrealizowane w ramach projektu zachęciło uczniów do uczestniczenia w kolejnych przedsięwzięciach. Już niebawem czeka na nich wyjazd do Gdyni i Gdańska oraz Gminny Quiz Niepodległościowy „Polska Niepodległa”.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowanego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Przeczytano: 298 razy. Wydrukuj|Do góry

Nasi uczniowie odkrywają historię niepodległej Polski