Aktualności

11 listopada 2018 23:26 | Aktualności

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada 2018 roku Polska obchodziła swoje 100 urodziny. Ta ważna rocznica była okazją do świętowania jej razem z całą społecznością naszej miejscowości, z rodzicami, z przyjaciółmi,z przedstawicielami władz gminy, instytucji i organizacji działających na terenie Kowali Oleckich. Wszyscy spotkaliśmy się w kościele parafialnym, gdzie wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Każdy jej uczestnik otrzymał biało – czerwony kotylion. Równo o 12.00, jak w całej Polsce, odśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Po mszy uczniowie naszej szkoły wystąpili z montażemsłowno – muzycznym związanym  z Narodowym Świętem Niepodległości. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami przez wszystkie 123 lata niewoli. Ich uzupełnieniem były pieśni patriotyczne. ,,Rotę’’ i  ,,Szarą piechotę” wykonaliśmy razem z chórem parafialnym.

Powaga, pełne skupienie i łzy wzruszenia u widzów byłynie tylko nagrodą dla tych, którzy przygotowali program artystyczny, ale przede wszystkim potwierdzeniem, że Święto Niepodległości jest ważne dla wszystkich Polaków.

Po części artystycznej przedstawiciele uczniów i inne delegacje złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Tablicą Pamięci Sybiraków, by w ten sposób oddać hołd wszystkim, którzy walczyli i oddali życie za Ojczyznę.

Obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miały wyjątkowy charakter. Mieliśmy poczucie uczestnictwa w ważnym wydarzeniu historycznym.

/Organizatorzy/

Przeczytano: 1939 razy. Wydrukuj|Do góry

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości