Aktualności

09 listopada 2018 23:19 | Aktualności

Wystawa „Ocalić od zapomnienia”

logo_zaproszenia.jpg

Wystawa „Ocalić od zapomnienia”

z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W piątek, 09 listopada 2018 roku odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Ocalić od zapomnienia” gromadzącej dokumenty, kroniki, elementy uzbrojenia i umundurowania, banknoty, przedmioty codziennego użytku oraz pamiątki z okresu 100 lat niepodległej Polski. Wystawa została zorganizowana we współpracy uczniów, rodziców, nauczycieli oraz przedstawicieli miejscowych instytucji, organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych. Przedsięwzięcie miało na celu zaszczepienie i kultywowanie tradycji patriotycznych pośród mieszkańców gminy Kowale Oleckie, a także rozwijanie u uczniów poczucia przynależności do „małej Ojczyzny” oraz tożsamości narodowej. Działanie zostało sfinansowane ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Prace nad wystawą rozpoczęły się we wrześniu bieżącego roku. Uczniowie przez dwa miesiące gromadzili rozmaite eksponaty, które w rezultacie utworzyły niezwykle ciekawą ekspozycję dokumentującą nie tylko wydarzenia historyczne, ale także życie codzienne w niepodległej Polsce. Dzięki zaangażowaniu dzieci i młodzieży udało się zgromadzić przedmioty i dokumenty upamiętniające stulecie niepodległej Ojczyzny.

W uroczystym wernisażu wystawy udział wzięli uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, instytucji gminnych oraz stowarzyszeń i grup nieformalnych. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali zgromadzone eksponaty i z uznaniem podziwiali efekt końcowy przedsięwzięcia. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się stare kroniki oraz przedmioty codziennego użytku. W niektórych przypadkach oglądający musieli włożyć dużo wysiłku, by odgadnąć cel ich przeznaczenia. Wystawa stała się także znakomitą okazja do wspomnień i wymiany doświadczeń pośród zgromadzonych.

Ze szczególną dumą wystawę oglądali uczniowie, którzy poprzez pracę nad gromadzeniem, pogrupowaniem i opisaniem eksponatów, w bardzo dużym stopniu przyczynili się do jej powstania. Ekspozycję urozmaiciły prace plastyczne podejmujące tematykę niepodległościową i narodowowyzwoleńczą.

Efekty pracy społeczności Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich można obejrzeć do końca listopada 2018 roku w Galerii „Pod Skosem” w Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich.

Działanie zostało sfinansowane ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Przeczytano: 215 razy. Wydrukuj|Do góry

Wystawa „Ocalić od zapomnienia”