„Kto z szacunkiem odnosi się do innych –szanuje siebie” (Jan Chryzostom, Homilie)

Aktualności

21 lutego 2019 09:29 | Aktualności

POTYCZKI JĘZYKOWE KLAS I - V

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest to święto obchodzone co roku 21 lutego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 roku ku czci studentów, którzy zginęli podczas demonstracji w obronie swojego narodowego językaw dalekim Bangladeszu. Język ojczysty stanowi dziedzictwo kulturowe każdego kraju i dlatego ważne jest, żeby naród miał swój język, i żeby nikt nie zabraniał ludziom posługiwać się ich mową.

Nasza szkoła tradycyjnie przyłączyła się do obchodów Święta Języka Ojczystego. Wszyscy uczniowie z klas I-V mieli możliwość wykazać się  w zorganizowanych przez p. Krystynę Lisowską i p. Jadwigę Lizanowicz potyczkach językowych, które rozgrywały się na sali gimnastycznej. Konkurencje cieszyły się dużą popularnością. Kalambury, uzupełnianie „słoneczek”, „szalony pociąg liter”, pytania w balonach  to niektóre z zadań, które musieli wykonać przedstawiciele klas. Najwięcej emocji przysporzyło  jednak „biegane dyktando”. Zaangażowanie wszystkich klas było bardzo duże, a poziom umiejętności wyrównany. W rezultacie najlepszą znajomością języka polskiego wykazały się klasa II i klasa IV b, które zajęły pierwsze miejsce ex aequo.

Ponadto tego dnia nauczyciele na swoich lekcjach szczególnie uzmysławiali uczniom potrzebę poszanowania własnego języka ojczystego poprzez jego poznawanie i rozwijanie. Do pomocy włączyli się też rodzice. Między innymi w klasie II pani Natalia Kalwajtys, mama jednego z uczniów, przybliżyła piękno języka polskiego poprzez głośne czytanie na lekcji lektury „Lampa Aladyna”

Przeczytano: 851 razy. Wydrukuj|Do góry

Potyczki językowe 2019 r.